2 kwietnia 2012

"Na tapecie" - kwiecień.

Pięknie zaczyna się ten kwietny miesiąc. Przeżywanie dni przedświątecznych i świątecznych, które głęboko, od pokoleń leżą w naszej tradycji jest prawie naszym obowiązkiem. Nawet pogoda nie jest w stanie zepsuć tego, co nadal kontynuujemy. Obojętnie, czy ktoś będzie spędzał święta w rodzinnym gronie, czy w pensjonacie, czy na wiosenno-wielkanocnych wczasach towarzyszyć nam będą obrzędy i zwyczaje tego okresu. 
Dodatkowo  można wspomóc rozważania Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy literaturą., poezją, malarstwem i oczywiście muzyką. 
Teraz już tak, kiedyś nie było mowy, aby w Wielki Piątek włączyć radio. Zresztą i nadawane audycje są teraz inne niż kiedyś, i raczej pomagają w godnym uczczeniu tajemnicy Zmartwychwstania. 
Płynnie więc weszliśmy w kwiecień, a żartów prima- aprylisowych było w tym roku co niemiara, niektóre nawet na dość ciekawym poziomie. 
30 dni kwietnia nie pozwoli nam się nudzić. Każdy prawie dzień jest poświęcony jakiejś idei  czy zagadnieniu. Zainteresował mnie ten dzisiejszy dzień, II Światowy Dzień Autyzmu. Dobrze, że  zwraca się uwagę na trudne problemy, z którymi stykamy się dookoła. 
Po świętach, 10 kwietnia obchodzimy Dzień Służby Zdrowia, a 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi. 
Na każdy dzień przypisane jest też przysłowie, lecz co sprawdzało się kiedyś - dziś praktycznie nie ma zastosowania. 
Przyjmijmy więc tylko jedno, dość zgrabnie określające pogodę w kwietniu:
"Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje". 
Pozostają jeszcze życzenia świąteczne. Ten zwyczaj uległ chyba największej przemianie. Karteczek z życzeniami przychodzi i jest wysyłane coraz mniej, pozostają sms-y z życzeniami, życzenia elektroniczne, e-kartki, ale myślę, że najlepsze jest złożenie życzeń osobiście, a największa więź występuje przy dzieleniu się wielkanocnym jajkiem.
Niechaj wielkanocne życzenia 
pełne nadziei i miłości
przyniosą sercu zadowolenie
dzisiaj i w przyszłości...
 
 Majka 47

9 komentarzy:

 1. Majko!
  W kwietniu, 23 są też imieniny Wojciecha i Jerzego:)
  Ja jestem Vojtek, ale imieniny obchodzę jako Wojtek:)
  Mało hucznie bo tak lubię.
  Dzięki za życzenia. Na Wielkanoc życzę Ci zdrowia.
  Ze wszystkim innym to sobie sama poradzisz. A jakbyś sobie nie poradziła to na wszelki wypadek życzę Ci spełniania marzeń.
  Vojtek z marzeniami i planami mimo zimna za oknem

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkiego dobrego na ten Wielki Tydzień
  j

  OdpowiedzUsuń
 3. ja rowniez do zyczen sie dolanczam ale co to wieklanoc to naprawde nie wiem. Bedac dzieckiem bylam raz z koszyczkiem ale w powrotnej drodze wyjadlam bo glodna bylam......Tradycjie ? Swieta? Nie mialam i nigdy nie obchodze bo.... z kotem???? Rodziny nie mam. Moze to brzmi dla wielu zalosnie, ale jak sie jest cale zycie cosmopolit to dla mnie ani zalosne ani inne a normalne. Ale dziekuje i ja ze swej strony w swieta tak wazne najserdeczneijsze zyczenia z calym szacunkiem i usmiechem....Viola

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, Majeczko:) W ostatnich dniach kwietnia jest też rocznica mojego ślubu... Życzę Ci, aby te Święta upłynęły Ci milutko, a w ogóle to wielu jak najpiękniejszych wydarzeń, zdróweczka i ciepełka od serc ludzkich... Jajeczkiem świątecznym się z Tobą dzielę i myślę serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj:) Nawet nie wiedziałam o tym dniu autyzmu. Dopiero jak zobaczyłam na ulicy przedszkolaki z zielonymi balonami i panie rozdające zielone ulotki z apelem: nie bądź zielony - wszystko o autyzmie - dowiedziałam się o tym dniu. Niedawno otworzyli u nas przedszkole dla dzieci z autyzmem.
  Majko:) Dziękuję za życzenia i ja również życzę wspaniałych Świąt Wielkanocnych:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesolych świąt i wiaderka wody!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy i wszystkie życzenia okazały się do spełnienia i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości. Abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności i niech symbol boskiego odrodzenia był i dla nas celem do spełnienia. Wesołych Świąt.
  ale pogoda jest niestety do bani........pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Majko!
  Wpadłem tylko, żeby Ci powiedzieć, że Violka dała wpis.
  A że przy okazji jest Wielkanoc to jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
  Pogoda jakby się u nas poprawia:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Majko!
  Tak napisałem, że pogoda się poprawia. W Warszawie minus 4 stopnie!
  Ale za to słonko jest.
  Jak bym na rybki pojechał to bym musiał wyrąbywać przerębel:)
  WESOŁEGO ALLELUJA w Lany Poniedziałek, Mroźny Poniedziałek.

  OdpowiedzUsuń