20 kwietnia 2012

Plenerowo...

Każdy miesiąc przynosi pewne zmiany i inne dostosowanie rozkładu dnia w naszym życiu. W styczniu wypatrujemy dłuższego dnia, luty - to miesiąc ferii zimowych, marzec to witanie wiosny, kwiecień - święta. Jeszcze bardzo nie zmieniły się dekoracje świąteczne, a już trwają przygotowania do długiej majówki.
Ale przede wszystkim wiosna zaczęła po prostu galopować. Wreszcie zrobiło się ciepło, zakwitają drzewa owocowe i krzewy ozdobne, ptactwo w barwach godowych szuka gniazd. Przyleciały bociany. 
Na kolażu kwietniowe plenerowe klimaty. W środku piękne kwiatostany brzozy, od góry kwitnące drzewa owocowe - gałązka ogrodowej jabłoni  i dzika jabłoń przydrożna, z lewej rozkwitający rododendron i szpaler złotej forsycji, a z prawej - ptactwo na stawie.
Jeśli więc tylko pogoda i czas nam pozwoli - nie czekajmy do maja - tylko jak najwięcej czasu spędzajmy w plenerze. Szczególnie w tych dniach, gdy obchodzimy dzień ziemi - możemy poczuć bliską więź z przyrodą, dostrzec jej piękno i korzystać z ruchu na świeżym powietrzu. 
Zacznijmy może od bliskich nam parków, zespołów pałacowo- parkowych czy ścieżek dydaktycznych. Z obserwacji widać, że wymienione obiekty nie są pozostawione samym sobie, lecz są unowocześniane, pielęgnowane i odnawiane, aby można było bezpiecznie wyjść na spacer również z dziećmi. 
Są specjalne programy, które pozwalają na rozwój parków, skwerów, zespołów zieleni i stwarzają możliwości korzystania z nich. 
Poza takimi tablicami wszystkie ciekawostki, jakie znajdują się na danym terenie są dodatkowo opisane na tablicach. Trzeba tylko chcieć zatrzymać się na chwilę, przeczytać i zapamiętać, gdzie dziś prowadzą nas drogi. 
Na tych tablicach opisane są nie tylko zabytki, ale także fauna i flora występująca na danym terenie. 
Wiele jeszcze ciekawostek kryje nasza ziemia, a takie spacery w weekendy doskonale przygotują nas do dłuższych wycieczek i  górskich wędrówek. Majka47

 

2 komentarze:

  1. Do przebywania na świeżym powietrzu ie trzeba mnie zachęcać. Ubolewam tylko nad brakiem czasu, ale jeśli tylko mam wolną chwilę, to aparat w rękę i w drogę:) Poza tym nasza grupa wycieczkowa rozpoczęła już wypady poza miasto, a nawet o ościennych województw. Masz rację Majko, tablice są skarbnicą wiedzy o terenie na którym się znaleźliśmy po raz pierwszy, a którego nie znamy. Zawsze czytam...
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Serdecznosci cale kosze Viola. Dodam ,Polska jest wielka, ciekawa , sliczna i dla oka turystycznego a ciekawego przebogata. Toz to przy Polsce i jej przepychu geograficzno-naturalnego - NL gowienko ....prawie nic nie ma!

    OdpowiedzUsuń