16 czerwca 2011

Dworce i stacyjki.

Podróże przed nami, czasem więc trzeba będzie odwiedzić i dworzec kolejowy, a czasem jakąś stacyjkę.  Stan tych budynków nie jest zadowalający - wręcz przeciwnie - większość jest zaniedbana i wymaga remontu. Coś się tam w tym zakresie robi, najczęściej w większych miastach. Małe stacyjki w większości straszą swoim wyglądem, a najprzykrzejsza jest sytuacja, gdy na budynku stacyjnym wisi karteczka z informacją, że kasa nieczynna i bilety należy kupić w pociągu. To tak, jak gdyby stacja kolejowa zrezygnowała ze swojego najważniejszego zadania. O poczekalniach dworcowych już nie wspomnę, bo zamknięte i zabite deskami. Miłe są dawne wspomnienia, gdy poczekalnie pełniły rolę prawie świetlicy - można było wypożyczyć prasę, książkę, a nawet np. zimą oglądnąć transmisję jazdy figurowej na lodzie. Nawet spóźnienia pociągów nie były wówczas takie straszne. 
Jeśli więc w czasie podróży napotkamy takie stacje czy dworce spróbujmy zapoznać się z ich historią, zwróćmy uwagę na architekturę, na otoczenie, wreszcie na funkcjonalność  stacji kolejowych. 
Aby wnieść w niniejszy post nutkę optymizmu przedstawiam makietę budującego się dworca w stolicy Ślaska w Katowicach. 
Przestrzeń, rozmach, szkło, wygoda z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych - to marzenie każdego podróżującego, i oby się spełniło, nie tylko na tym dworcu... Majka47

4 komentarze:

 1. Hej Majko!
  Nasza kolej cofnęła się o 20 lat! 20 lat temu szybciej jechałem expresem Kaszub do gdańska!
  Jeździł też Neptun. A jeśli chodzi o niszczenie budowli różnego rodzaju, to czytałem, że więcej zabytków zniszczało, zmarniało po wojnie a nie w wyniku działań wojennych..Za to piękne stadiony się buduje..
  Nie mamy szacunku di naszej historii. Tym samym do siebie..
  Pozdrawiam w letni poranek

  OdpowiedzUsuń
 2. A właśnie czytam w wiadomościach, że polska kolej jest najgorsza w Europie. Szkoda. dworce kolejowe to kawał historii kraju i każdego z nas, bo kto nie jeździł nigdy koleją?

  notaria

  OdpowiedzUsuń
 3. I co to da wielki dworzec szkło - aluminium a pociągi albo spóżnione albo odwoływane - małe dworce maja dusze i o nie należy dbać restaurować .Nie mamy szacunku dla historii! a może to przede wszystkim brak kasy?!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. miejmy nadzieje, że kolej nareszcie zacznie jeździć jak powinna i oby jak najszybciej!

  OdpowiedzUsuń