7 czerwca 2011

Czerwcowe owoce...

Czerwiec przynosi nam w tym roku dorodne owoce. Ogrodnicy załamują ręce nad niską ceną truskawek, która dzięki upalnej, słonecznej pogodzie osiąga w miarę przyzwoite dla klientów ceny. 
Korzystamy więc z pięknych owoców - najlepiej w stanie surowym - podając je jako przystawkę z cukrem i śmietanką, lub z koktajlem  mlecznym. 

W ogrodach dojrzewa agrest - i chociaż dziś już mało robi się przetworów - to można pokusić się o zrobienie własnego dżemu lub soku z agrestu. 
Ale najsmaczniejsze są czereśnie. Myślę, że dlatego, że przetrwały w najmniej zmienionej formie od wielu lat. Truskawki co roku pojawiają się w nowych odmianach, są zresztą dostępne również z zagranicy prawie cały rok. Smak truskawek więc zatraca się w ich jakości. Drzewa czereśniowe natomiast co roku obdarzają nas smacznym, pachnącym owocem w niezmienionej formie. Wiem, że są różne gatunki czereśni, najczęściej nazwane tak od nazw miesiąca, w którym dojrzewają. Wiem też, że trudno obrać takie duże drzewo czereśniowe. Młodzi już nie za bardzo chcą skakać po drabinie, a starsi muszą uważać na swoją sprawność. Kto jednak ma drzewo czereśniowe w sadzie, wie, ile radości sprawiają te piękne owoce. Czereśnie bardzo korzystnie działają na nasz organizm. Aktywizują pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, mają działanie podobne do błonnika, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają rozkład kamieni żółciowych i moczowych, regulują pracę żołądka i wątroby, są moczopędne i przeczyszczające, leczą reumatyzm i artretyzm. Są stosowane również w dietach odchudzających.  Mają zastosowanie w kosmetyce. 
Poza tymi wszystkimi walorami pamiętamy smak czereśni z dzieciństwa, czereśni smakowanych wprost z drzewa, zakładanych na uszy jak najcenniejsze rubinowe kolczyki. Doceńmy więc w sezonie wczesnych owoców czerwcowych te wartościowe i niezapomniane owoce, przypominające smak dzieciństwa. Majka47

2 komentarze:

  1. Witaj Majko:)
    Uwielbiam truskawki:) Zawsze ubolewam, że jest to owoc sezonowy i że tak prędko kończy się truskawkowe szaleństwo. A wiesz, że w tym roku jeszcze nie kupowałam? Dzisiaj u nas kosztowały 8 - 9 zł. Poczekam jak spadnie cena do 5 zł. Czereśnie też lubię, ale jednak truskawka przebija wszystkie inne owoce:)
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic się nie może równać ze świeżymi czereśniami ! mniam !

    OdpowiedzUsuń