27 maja 2011

Napotkane w podróży.

Każda podróż, nawet ta krótka do pobliskiego miasta wnosi coś nowego. Oprócz oglądania krajobrazu, kolorowych reklam, czy ukwieconych majowo ogrodów podróżuje się z ludźmi.  
Czasem wystarczy jeden gest czy lekki uśmiech, który powoduje zupełnie obcą osobę do rozmowy, a czasem nawet i zwierzeń.  
Ostatnio zaobserwowałam, że coraz więcej ludzi starszych podróżuje autobusami. Jeśli to komunikacja miejska, to bilety dla emerytów są cenowo atrakcyjne, a po 70 roku życia - bezpłatne. Przemieszczają się więc starsze osoby do swoich dzieci bawić wnuki, do znajomych, do sklepów i urzędów. Właśnie ostatnio spotkałam 86-letnią panią, która zupełnie sprawnie radziła sobie z przesiadką na inny miejski autobus, a przy okazji opowiedziała o przypadającej właśnie w tym dniu rocznicy urodzin i o tym, jak ugości najbliższa rodzinę. 
I nie była to osoba odosobniona, bo więcej takich ludzi można spotkać w autobusach i tramwajach. 
Druga zaobserwowana sprawa - to ubiór. Nasze babcie różniły się jednak wyglądem od dzisiejszych. Obowiązkowa chustka na głowie, mało atrakcyjny ubiór, wiązane buciki. Dziś - barwny żakiecik, apaszka, torebka dobrana kolorem, zgrabna fryzurka. Najczęściej spodnie i lekkie sportowe obuwie dopełniają wygodny sposób poruszania się. Patrząc na 60 i 70-latki zapomina się o schorzeniach i kłopotach. To bardzo dobrze, że mimo kłopotów zdrowotnych i niskich emerytur - tak modnie prezentują się starsi ludzie. I ta chęć do życia, jak w młodości. W naszym mieście  starsi, aktywni ludzie mogą korzystać z  Akademii Pięknego Czasu. Można tam wybrać dziedzinę, która  zainteresuje i  dalej poszerzać swoje umiejętności. 
Aktywny sposób spędzania czasu przedłuża sprawność fizyczną i psychiczną. Majka47  

4 komentarze:

 1. Pięknie 9życzliwie obserwujesz ludzi. Ja w dużym mieście z miejską komunikacja bywam rzadko, ale tez zauważam te zmiany; więcej starszych ludzi jest aktywnych, inaczej się ubierają, pięknie korzystają ze swojego czasu. Gdyby jeszcze nie mieli tylu problemów z małymi emeryturami, byłoby wszystko jak należy.

  aniollewy

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafne spostrzeżenia...:) U nas w mieście jest Uniwersytet Trzeciego Wieku i co roku chętnych jest więcej niźli miejsc. To świadczy o tym, że starsi ludzie nie chcą już siedzieć w domu, chcą żyć pełnią życia:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obserwujesz i widzisz dużo a w komunikacji można b.dużo zaobserwować - wiele się dowiedzieć -poobserwować modę zachowanie.
  Pozdrawiam już z domu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak..to prawda....Moi Rodzice mają po 86 lat,a mama jeszcze prowadzi samochód!!Uwielbia też jeżdzić autobusem i nie pozwala abyśmy robili im zakupy lub pomagali w obowiązkach domowych.Ubiera się też Mama modnie-spodenki,kurteczka,apaszka pod kolor...Lubię patrzeć na Rodziców jak się gdzieś wybierają i oceniają wzajemnie...Oby jak najdłużej....Pozdrawiam serdecznie...krystynkabaj

  OdpowiedzUsuń