11 maja 2011

Majowe festyny i świętowania.

Dni majowe lub majowo - czerwcowe od dawna obfitowały w różne festyny, świętowania czy festiwale. 
Końcem maja lub początkiem czerwca odbywało się Święto Pieśni i Tańca. Był to swoisty przegląd zespołów artystycznych nie tylko  dzieci szkolnych,  ale i dorosłych. Na estradach na wolnym powietrzu prezentowały się chóry i zespoły muzyczne, indywidualne występy wokalne i orkiestry. Było gwarno, pogodnie, a radosne melodie ładnie współgrały najczęściej z przepiękną pogodą.
Dużym powodzeniem cieszyły się Dni Sportu. Poszczególne szkoły, drużyny czy zespoły rywalizowały  między sobą o puchary i medale. 
Lecz maj przede wszystkim poświęcony był książce. Hucznie były obchodzone Dni Kultury, Książki i Prasy. To co teraz nazywa się targami książki odbywało się w każdym mieście, szkole, a nawet w bibliotece. Były kiermasze książek - najczęściej na wolnym powietrzu. Na kiermaszach  można było spotkać wybitnego pisarza czy poetę i zakupić książkę z autografem. Największy kiermasz książki odbywał się wokół Pałacu Kultury w Warszawie. Te przeglądy zespołów, sportowych zawodów oraz wystawy książek nadal istnieją, lecz nieco w innej formie, i nie zawsze w maju. 
A z majowych dni pozostał nam tylko - też stosunkowo młody - VIII
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jako ciekawostkę podpowiem, że w tym tygodniu można bez umownej kary zwrócić od dawna przetrzymywana książkę do biblioteki. Majka47

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz