19 lipca 2011

Polskie szlaki turystyczne.

Do pewnego czasu znane były tylko parki narodowe. Najczęściej położone w turystycznych rejonach miały swoje zasady, z którymi trzeba było się zapoznać, i których należało przestrzegać. 
Obecnie oprócz parków narodowych coraz bardziej znane są polskie szlaki turystyczne. Obejmują one nie tylko przyrodę, ale i historię i geografię i technikę.  
Najczęściej słowo "szlak" kojarzy się nam ze szlakiem górskim, czyli wyborem właściwej dróżki czy ścieżki na szczyt, różniących się kolorami w zależności od stopnia trudności. 
Oprócz szlaków górskich znany jest już Szlak Zamków Krzyżackich, Szlak Grunwaldzki, Europejski Szlak Cystersów, Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Zamków Piastowskich  i jeszcze wiele innych, których tutaj nie wymieniam. 

Chcę natomiast zainteresować szlakiem śląskim, czyli Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to ponad 30 wybranych obiektów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w minionych latach tworzyły rewolucję przemysłową. Wycieczka do podziemnego świata kopalni, sztolni, zwiedzanie sali tradycji browarów, zwiedzanie parowozowni, kuźni, czy dawnych fabryk pozostawia niezapomniane wrażenia.
Tam można zobaczyć unikatowe maszyny i urządzenia, które są prawdziwymi perłami techniki. 
Każdy z obiektów i eksponatów jest oznaczony tabliczkami informacyjnymi w trzech językach. Zdjęcie trzecie pochodzi z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. 
Dodam jeszcze, że wycieczki dostosowane są również do dzieci, które zawsze znajdą tam jakąś ciekawostkę dla siebie - można wiec na zwiedzanie wybrać się całą rodzinką. Majka47
 

3 komentarze:

 1. Dla mnie trochę za daleko:) Ale jak będę w tamtych stromach, to kto wie? Zbieramy ze znajomymi tego rodzaju informacje planując nasze wypady:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące, mam nadzieję, że znajdziemy się kiedyś w okolicy i zwiedzimy! dziękujemy za pomysł
  j

  OdpowiedzUsuń
 3. To cos dla mnie a ostatnio zaliczyłem Szlak Zamków Krzyżackich -coś pieknego stan zamków rózny ale malownicze widoki i ciekawa historia.
  Polecam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń