18 maja 2012

Wszyscy jestesmy projektantami.

W każdej prawie dziedzinie życia spotykamy się z projektowaniem. Oczywiście - nie wszystkie projekty są poparte naukową wiedzą, ale wszystkie - jeśli są tworzone -  muszą się opierać na naszych oczekiwaniach i dążeniach. 
Kilka przykładów z najbliższego otoczenia na pewno potwierdzi powyższe zdania. 
Dobrym przykładem jest wygląd zewnętrzny. Wiemy, w jakiej fryzurze najlepiej się czujemy i taką staramy się nosić. Kolorowe tygodniki pełne są porad, jak fryzurkę dostosować do kształtu twarzy, jak dobrać ubrania, które najlepiej pasują do naszej sylwetki, czasu i miejsca, w którym się znajdujemy. 
Najczęściej naszym zadaniem jest zaprojektowanie miejsca pracy w domu, kącika z komputerem czy z książką. Czy mają tam stać kwiatki, czy pamiątki przywiezione z podróży? A jak ustawić biurko naszej pociechy? Czy wystrój pokoju ma być w pastelach, czy mocnych barwach przyrody?
A jak  ustawić meble w kuchni, aby przy przygotowaniu posiłków skupić się właśnie na potrawach, a nie na bieganiu po kuchni z jednego miejsca w drugie?
Wychodzimy przed dom. Można poprosić o pomoc architekta krajobrazu, ale i on musi wiedzieć do jakiego celu służy ogród. Czy w domu są małe dzieci,  i potrzebna jest również piaskownica, czy w domu jest pies, który ma już swoje wybiegane ścieżki, na których nie można nic sadzić, gdyż i tak nie przyniesie to oczekiwanego efektu?
I jak dobrać krzewy, aby współgrały kolorami i kształtami? 
Wszyscy więc jesteśmy do pewnego stopnia projektantami najbliższego otoczenia. Ważne tylko, aby to projektowanie przynosiło nam radość, aby czasem było poparte poradnictwem fachowym, ale przede wszystkim aby dokładnie były określone nasze oczekiwania. Majka47

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe jest też projektowanie swojego życia. Zadanie dość trudne do zrealizowania...
  Czasem także potrzebne jest do tego fachowe poradnictwo.

  Kilka rzeczy udało mi się zrealizować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. pozdrawiam i do usłyszenia
  j

  OdpowiedzUsuń