11 maja 2012

Inaczej o maju....

Miesiąc maj jest tematem wielu piosenek, wierszy, obrazów malarskich. Tematyka majowa wręcz nakłania do zachowania uroków majowej  przyrody na zdjęciach i klipach wideo na dłużej.
Z majem łączy się tematyka miłości, wiosny, kwiatów, wycieczek.
Trwają matury, studenckie juwenalia, dzieci wyjeżdżają na zielone szkoły.
Cały miesiąc maj w kościołach tradycyjnie odprawiane są nabożeństwa majowe  poświęcone Matce Boskiej. Często w różnych miejscowościach majowe (majówki) odprawiane są również pod figurami i kapliczkami związanymi z kultem Maryi, a wierni "po górach, dolinach" w procesji ze śpiewem, w scenerii majowej zieleni udają się pod kapliczki.
Maj to również - wbrew pozorom - miesiąc ślubów. Najbardziej popularne są jednak przyjęcia dla dzieci pierwszokomunijnych. Jest to już obecnie coraz bardziej skomercjalizowana dziedzina i nawet ujednolicone stroje dla dzieci, które pierwszy raz przyjmą komunię świętą  nie złagodzą mody i wystawności przyjęć. 
Zdjęcie propozycji dekoracji stołu na majowe uroczystości wykonałam na Targach Ogrodniczych. 
Przedstawiłam  więc maj - jako ciekawy miesiąc - pełen uroczystości i tradycji, a nie tylko jako czas grillujących weekendów. Majka47

3 komentarze:

 1. Wspomnę jeszcze o bardzo popularnych imieninach Zofii obchodzonych 15 maja:) Pamiętam o tej dacie, bo to imieniny mojej mamy:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Majko!
  Ja wędkowanie lubię najbardziej nad ranem. Cicho, chłodno i najczęściej bez wiatru...i cały dzionek przed mną:)
  Tak, maj to taki miesiąc jak opisujesz. Tam na wsi gdzie jeździmy to obok naszego domu jest pięknie umajona kapliczka. Najładniejsza we wsi! I ona zawsze pięknie wygląda.
  I Komunie Święte i prace ogrodnicze. Na taki okres to się czeka cały rok!
  I zieleń w maju jest najładniejsza i bez:)
  Pozdrawiam majowo i bojowo:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od razu mi lepiej, gdy tak jadę w dzień majowy samochodem i widzę dziewczynki na chodniku przed kościołem w białych sukienkach, a zaraz za wsią kapliczkę pięknie przystrojoną i obleganą przez mieszkańców tego danego im skrawka ziemi, i jasna soczysta świeża zieleń dookoła z zapachem bzu i czeremchy wdziera się we mnie wszystkimi zmysłami i otworami memi.

  Pozdrawiam

  Ahoj!

  OdpowiedzUsuń