14 maja 2012

Książki, książki...

Książki  - to też temat kojarzony z majem. Od wielu już lat w maju są prezentowane książki na Targach Książki, a jeszcze dawniej były to tzw. Dni Oświaty, Książki i Prasy. 
Każdy musiał wówczas z takiego spotkania  wracać z zakupioną książeczką, a szczytem wszystkiego i powodem do dumy były autografy złożone przez poetów lub pisarzy na zakupionej książce.
Tak samo jest na Targach Książki obecnie. 
Zmiany dotknęły jednak i tej dziedziny, gdyż coraz częściej do książek wchodzi elektronika, i częściej słuchamy książek, zamiast czytać. Jest to oczywiście nowość w czytelnictwie. 
Mimo komputerowej ery książki są jednak wszędzie. W pasażach dworca kolejowego są stoiska taniej książki, trochę takiej do czytania w pociągu, ale również można znaleźć prawdziwe czytelnicze perełki.  
Księgarnie organizują nocną sprzedaż nowego tytułu - szczególnie dla dzieci i młodzieży. 
Mnóstwo poszukiwanych tytułów można znaleźć w internecie.  
A w domu? Czasem wracamy do ulubionej prozy czy poezji. Pomaga nam to w życiu, w przemyśleniu różnych spraw, wreszcie stanowi świetny relaks w zabieganym  trybie życia. 
Najcenniejsze są książki stare, a wiem, że w wielu domach są ponad stuletnie książki - przechowywane jako pamiątka rodzinna. 
Przecież druk stosowany jest od XV wieku.  Johannes Gutenberg posługiwał się najpierw czcionką drewnianą, później opracował metalowe, a w użyciu były także gliniane.
Książki też mają swoją modę. Słyszy się o książkach najmniejszych, czytanych przez szkło powiększające, największych, o książkach ilustrowanych haftem, złotem, o książkach oprawnych w skórę, powlekanych srebrem i złotem. Są to prawdziwe dzieła sztuki. 
Nasze stare książki traktujmy więc jak prawdziwe skarby. Majka47   http://www.youtube.com/watch?v=dZ59S8sV74E
Warto wspomnieć...

4 komentarze:

 1. Witaj Maju!
  Brakuje majowych straganów z książkami,gdzie się "szperało", by znależć właśnie ten tytuł.Chociaż teraz można kupić ksiązki bez problemu,ale brakuje tego " czegoś".;
  Co dzień z pamiątką nudnuch postaci i zdarzeń
  Wracam do samotności, do książek-do marzeń.
  A. Mickiewicz
  Pozdrawiam majowo-kwiatowo.
  Kwodlibet

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham książki! :-)

  notaria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam książkę, którą czytam od 30 lat na stronie, która otworzę drogą losowania.Wiem,że nigdy jej nie skończę czytać ze zrozumieniem.Pochodzi od geniusza filozofii Fryderyka Nietzschego-"jam szlachcic polski z Nickich", ale czytać będę "Tako rzecze Zaratustra", bo to jest akurat moja lektura obowiązkowa.Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 3. Witam.
  Bardzo ciekawy wpis.
  Pozdrawiam.
  Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń