2 marca 2012

Nie taki straszny marzec jak go malują...

Znani to i lubiani wiosenni imiennicy: Helenka, Kazio, Grzegorz, Bożena, Krystyna, Józio i Zbysiu, Patryk i jeszcze wielu innych rozświetlających słonecznie marcowe dni. 
Przysłów również  w tym miesiącu nie brakuje i są powszechnie znane. Więc marcową pogodę określa się przysłowiem "w marcu - jak w garncu", co zresztą mamy okazję zaobserwować. 
Marzec to długi miesiąc, lecz inaczej go odbieramy niż podobne pogodowo jesienne miesiące. Słońce bowiem świeci już całkiem inaczej, coraz wyżej i mocniej, wręcz oślepiająco. Nadal więc musimy uważać  na drogach, gdyż słońce lśni w kałużach, odbija się od szyb samochodów, domów, wszelkich lśniących powierzchni, a jeśli miejscami spadnie śnieg - to i od bieli śniegowej. 
Pozostaje otwarta sprawa gryp i przeziębień. Nie łatwo założyć jeszcze ciepłe ubrania, gdy tak przyjaźnie świeci  słonko. A trzeba, gdyż to jeszcze nie pora na krótki rękawek, chociaż widziałam już na ulicy w słoneczny dzień tak właśnie ubrane osoby, niosące na ręku zdjętą kurtkę. O nasileniu zachorowań na grypę jeszcze nie słychać - wystraszyła się ta zmutowana grypa nowej listy leków refundowanych - drugiej już w tym roku - i nie ma ochoty przekroczyć naszych granic - co trzeba sobie bardzo cenić. 
Natomiast pięknie wyglądają osoby niosące w ręku prawdziwe doniczkowe czy cięte kwiaty. I obojętnie - czy są kupione w markecie, czy otrzymane od bliskiej osoby - zdobią ulice, poprawiają nasze samopoczucie, wywołują uśmiech. 
Tak będzie i w czwartek - 8 marca w Dzień Kobiet, który ja nazwałabym Przedwiosennym  Dniem Kwiatów. 
W marcu rozpoczną się również przygotowania do Świat Wielkiej Nocy, ale mam tutaj na myśli nie sprzątanie, przygotowywanie potraw, czy nawet sprawy duchowe, lecz żmudna praca w różnych instytucjach, stowarzyszeniach w celu przygotowania do sprzedaży świątecznych dekoracji na kiermasze, aby w ten sposób pomóc finansowo harcerzom, domom opieki, hospicjom. 
Może warto również wciągnąć się w tą pracę i  swoim talentem pomóc potrzebującym?
Świętem będzie również pierwszy dzień wiosny, i wszystkie inne dni, które spędzimy ze swoimi bliskimi w tym przedświątecznym czasie. 
Mimo tego, że marzec jest długim miesiącem  - to nie jest taki straszny jak go malują...Majka47

2 komentarze:

 1. Hej Majko!
  Wymieniłaś imieniny Kazika. A właśnie napisałem krótko o Kaziku:) Zapraszam.
  To już przedwiośnie. Nie da się ukryć.
  I jest nadzieja NA WSZYSTKO. To taka pora roku.
  W Warszawie targi wędkarskie, motocyklowe, sprzętu pływającego..........
  Wiosna właśnie:)
  Pozdrawiam Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedziela zaczęła się słonecznie,acz za oknem temperatura nadal poniżej zera.Już mi tęskno za miłymi dla ucha odgłosami wiosny,oraz widokiem odradzającego się życia. Co do społecznej akcji pomocy potrzebującym... mam już dość nękania mnie prośbami o wsparcie,na każdym niemal kroku - pod sklepami,na ulicach,osiedlach i we własnym domu.My-naród zamiast wywierać presję na radnych i posłach,aby wreszcie podjęli skuteczne działania wyręczmy ich organizując okazjonalne zbiórki.

  Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń