9 grudnia 2014

Odnalazłam perełkę...

Wiemy jak wyglądają księgarnie. masa książek, masa kolorów, półki, światło i my...zagubieni...co kupić, czego szukamy, na co się zdecydować.
Najpierw musimy wiedzieć z jakiego działu chcemy książkę. Dobrze jest skorzystać z księgarni internetowych, z których w domowym zaciszu możemy wybrać interesujące nas tytuły i zamówić do odbioru w najbliższej nam księgarni (wtedy odbiór bezpłatny), bądź z dostawą do domu. 
Moją uwagę zwróciła pozycja, która łączy w sobie poezję i obrazy.
"44 sonety brynowskie z obrazami" od razu mnie zainteresowały. Autor - Tadeusz Kijonka w ciekawy sposób połączył swoje sonety z obrazami Jerzego Dudy Gracza. A skojarzeń rodzi się mnóstwo. Dlaczego 44 -(kojarzę z Mickiewiczem)?
Dlaczego sonety?
Dlaczego Duda-Gracz?Jak się zmieściły obrazy w małej książeczce?
Czy są ilustracją do sonetów?
I tak dalej...
Kupiłam i nie rozczarowałam się. Pozycja - dla mnie. Lubię poezję, lubię malarstwo.Tematyka sonetów współczesna, regionalna, obejmująca wspomnienia poety z miejsca zamieszkania, z Brynowa - Katowic.Wiele indywidualnych przeżyć poety z minionych lat ubranych w formę sonetu. Wyróżniające się z dostępnej poezji, zrozumiałe, ciekawe, ale i pełne przenośni, porównań, wspomnień. Ciepłe, nawet te, które mówią o smutnych czy trudnych chwilach. 
A Duda-Gracz? Wkomponował się w sonety cyklem obrazów "Chopinowi"(całość prezentowana była w Teatrze Wielkim w Warszawie w 2005roku na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim). Obrazy muzyczne, wirujące, od mazurków, poprzez walce, polonezy, taniec szkocki, marsze, sonaty, wariacje, pieśni...
Jedna mała książeczka (zresztą ślicznie wydana) a w niej poezja, malarstwo i ...muzyka. Czegóż chcieć więcej??????????? Majka47 

2 komentarze:

 1. Też często odwiedzam księgarnie. Wychowałem się na czytaniu książek i tak mam do dzisiaj:))
  Póki regałów w moim mieszkaniu zapełnione są nimi.

  Pozdrawiam pokrewną duszę:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiam! Dawno mnie tu nie było. U Ciebie jak zawsze spokój, opanowanie, dokładność. Problem z książkami polega na tym, że podobno więcej osób pisze książki niż je czyta. jeśli chodzi o czytelnictwo książek to jesteśmy w ogonie Europy. Ciekaw jestem dlaczego???
  Pozdrawiam serdecznie i skutecznie.

  OdpowiedzUsuń