11 października 2014

Pracowity październik.

Październik to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy. Dzień się już widocznie skraca, pogoda dopisuje a mimo to pracy do wykonania nie ubywa, lecz jest coraz więcej.   
Z jednej strony codzienna praca i obowiązki, z drugiej jednak świadomość, że trzeba przygotować się do tej chłodniejszej pory roku. 
Chociaż rabaty i grządki jeszcze barwne - czerwono- rudo- złote - to właśnie ogród powoli trzeba przygotować do kończącej się wegetacji. Zebrać warzywa korzeniowe, usunąć okwitnięte łodyżki roślin, grabić na bieżąco opadające liście, może posadzić rośliny cebulowe - po prostu przygotować ogród do zimy. 
Mieszkanie też oczekuje gruntowniejszego sprzątania po lecie - umycia okien, lamp, parapetów, kafelek - aby w domu było przejrzyściej i jaśniej mimo krótszych dni.
Czeka na nas garderoba do posegregowania - zdecydowanie już w całkiem "letnich" rzeczach nie będziemy chodzić - więc powoli cieplejsze sweterki i kurteczki powinny być łatwiej dostępne.
Tymczasem pogoda cudna, więc i o wyjazdach i wypadach za miasto nie można zapominać, a wręcz przeciwnie - trzeba z tego jak najwięcej korzystać, zabierając również dzieci.
Jak więc to wszystko pogodzić,  kiedy dzień jest krótszy od najdłuższego o ok. 6 godzin, wynosi ok. 10 godz., a noc ok. 13 godz.?

Na fotografiach marcinki i coraz piękniejszy dziurawiec.  Majka47

1 komentarz: