10 lutego 2012

Z obserwacji...

Moda zmieniała się na przestrzeni wieków. Zawsze z modą wiązały się również dodatki - torebki, buty, biżuteria - to też był element mody podlegający zmianie. 
Dziś zajmę się ...biżuterią. 
A zaczęło się wszystko od szewca. Zaniosłam do drobnej przeróbki pasek od torebki i ze zdumieniem usłyszałam, dlaczego moja torebka nie jest ze skóry. I wtedy zdałam sobie sprawę, że rzeczywiście całe lata zawsze miałam torebki ze skóry, nosiłam je do znudzenia. Obecna skóra ekologiczna jest znacznie tańsza, ale za to różnorodność...do wyboru do koloru. 
Stwierdziłam więc, że skórę i złoto to ja nosiłam, a teraz nosi się inne ozdoby. Ponadczasowe są tylko brylanty. A kto teraz nosi złoto? Bardziej popularne i częściej noszone jest chyba srebro. 
Chętnie noszone i lubiane są naszyjniki z kamieni naturalnych. Na dodatek mają one swoje właściwości, potrafią działać nawet leczniczo, czasem same kamienie "wybierają" człowieka. Potrafią swoim wyglądem wzbudzić zainteresowanie, a nabyte i noszone okazują się swoistym talizmanem. 
Każdy znak zodiaku ma przypisany swój kamień. Noszenie naszyjników  z kamieni naturalnych leczy rożne schorzenia ( np. bursztyn).
Inną biżuterię noszą młode osoby. Jest to połączenie naturalnych materiałów, jak skóry, lnu, sznurka z  ozdobnymi koralikami, srebrem, kryształkami Swarowskiego.
Od pewnego czasu każdy może zrobić sobie biżuterię samodzielnie, tzw. biżuterię modułową. Dostępne są poszczególne elementy, które można dowolnie łączyć, dobierać, przywozić z podróży jako suweniry, a później dowolnie komponować w zależności od potrzeby
kolorystycznie, tworzyć z nich naszyjniki, bransoletkę lub kolczyki, lub całe komplety. 
Poszczególne moduły też są zróżnicowane cenowo - droższe - te naturalne i tańsze z materiałów sztucznych. 
Podoba mi się ta zabawa, a dla niektórych może być sposobem na życie.
 Przy takiej więc różnorodności stylów, kolorów i kształtów - czy jest miejsce na dawne złoto? Majka47

3 komentarze:

 1. moze i jest, ale tyle razy zrywano błyskotki kobietom z szyi , że czasami strach pomyśleć, jak się założy złoty wisiorek, chyba że samochód czeka pod drzwiami obowiązkowo z kierowcą
  j

  OdpowiedzUsuń
 2. Złoto nie jest obecnie najdroższym kruszcem biżuteryjnym. Chyba platyna jest droższa, choć podobna do srebra. Tak samo wśród kamieni szlachetnych od paru ładnych lat, nie tylko w Polsce, ale nawet wiem, że w świecie, popularność zdobywa tzw. krzemień pasiasty, którego złoża znajdują się na Sandomierszczyźnie.

  notaria

  OdpowiedzUsuń
 3. Majko!
  Ja biżuterii tej męskie na przykład sygnetów nigdy nie nosiłem. I u mnie w domu tez za bardzo się nie nosiło.
  Ostatnio jak byłem w CH Arkadia to zajrzałem do sklepu firmowego z kryształowymi wyrobami Svarowsky. I tam bardzo podobała mi się biżuteria kryształowa. Ale także nawet Pendrive kryształowe:)
  Była jeszcze biżuteria przestępcza. Sygnet tak zwany DIABEŁEK. z rogami. Do bicia w mordę. Że się tak wyrażę:)
  Pozdrawiam bez biżuterii ale zadowolony, że mróz zelżał.
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń