12 grudnia 2011

Magia kończacego się roku...

Zaczyna się od "andrzejek" - pierwsze wróżenia, zabawy, lanie wosku...
Potem mikołajki - w tym roku bez śniegu, ale tradycji stało się zadość. 
Wszystko co robi się w grudniu ma swoje znaczenie. Świąteczne sprzątanie, w trakcie którego prawdopodobnie jesteśmy - też. Wymieść wszystkie kątki, zakamarki, szuflady a także strychy i piwnice. Usunąć niepotrzebnie nagromadzone rzeczy, zrobić miejsce na nowe,  w nowym roku. 
Poukładać swoje sprawy  zawodowe i rodzinne tak, aby z czystym kontem (nie pustym!!!!!!!!!!!!) - wejść w Nowy Rok. 
A jutro dzień św. Łucji. Według wierzeń obserwowanie pogody od Łucji do wigilii da nam obraz pogody na każdy miesiąc przyszłego roku. 
Najbardziej znane przysłowia o św. Łucji to:
-Święta Łucja dnia przyrzuca.
- Kiedy na św. Łucję mróz, to smaruj wóz. 
-Św. Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi. 
Największą popularnością cieszy się kult św. Łucji w Szwecji, gdzie w tradycyjnych orszakach młode dziewczęta odwiedzają domy, kościoły, szkoły i centra handlowe. Orszak Św. Łucji zwiastuje nadchodzące Święta.

A nasz grudzień pobiegnie dalej...Magia Świąt Bożego Narodzenia, pasterka, śpiewanie kolęd, chodzenie po kolędzie, stajenki i szopki bożonarodzeniowe, opłatek. Nie można się dziwić, że te Święta są bardzo rodzinne i najpiękniejsze. 
Potem jeszcze parę międzyświątecznych dni, najczęściej wolnych od pracy i żegnanie starego i witanie Nowego Roku.   
Tak wiele pięknych chwil nagromadzonych w grudniu powoduje, że miesiąc ten nie daje się porównać z żadnym innym miesiącem w roku. Niech więc te tradycje są nadal przekazywane i pielęgnowane.
Majka47

3 komentarze:

  1. Odnoszę wrażenie, że w grudniu ludzie są dla siebie jakby lepsi, bardziej uśmiechnięci:) Może to magia nadchodzących świąt?
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach, złudzenia, złudzenia ;-) Ludzie ani nie są w grudniu lepsi, ani szczęśliwsi... Przyzwyczailiśmy się tak myśleć, zawieszając czasowo swój wyostrzony zmysł krytycznego oglądu świata. Za sprawą wszechobecnej komercji i sztucznych uśmiechów oraz wymuszonych sytuacją i tradycją życzeń ja tych świąt ani grudnia po prostu nie lubię.

    notaria

    OdpowiedzUsuń