25 listopada 2011

Tradycję podtrzymują najmłodsi...

Chociaż "andrzejki" przypadają dopiero w środę, już od czwartku tego tygodnia odbywają się dyskoteki i wieczorki andrzejkowe w szkołach. 
W sobotę i niedzielę jest przygotowane mnóstwo imprez andrzejkowych dla dorosłych, w kawiarniach, klubach, kinoteatrach...
A tymczasem miałam okazję podpatrzeć jak nastolatki stroją się na wieczorek andrzejkowy, a tym samym - jak powstaje moda młodzieżowa.  Umówione na wspólne wyjście dwie koleżanki z przedostatniej klasy podstawówki najpierw urządziły wspólne ubieranie się. Na podłodze piętrzyły się zatem jak w ciucholandzie najmodniejsze bluzeczki i spódniczki jednej i drugiej koleżanki. Do tego doszło parę przemyconych rzeczy z szafy mamy. I zaczęła się najciekawsza część doboru strojów, biżuterii i dodatków na wyjście. 
Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Zarówno kolorem, jak i stylem, z wielkim wyczuciem i gustem za niedługi czas zobaczyłam piękne modelki - jedną w brązie, drugą w czerni z modnymi paskami na biodrach. A na wieczorku...tradycji stanie się zadość. Będzie przede wszystkim lanie wosku przez klucz, wróżby andrzejkowe z bucikami, karteczkami a przede wszystkim młodzieżowa muzyka, którą ja nie zawsze już znam i toleruję. 
A dziś na spotkanie klasowe do szkoły podstawowej wybrał się - również odświętnie ubrany- młody gimnazjalista, który szedł odwiedzić swoją byłą panią wychowawczynię, a przy okazji spotkać się z dawnymi kolegami. 
Te dwa piękne przykłady ukazują, że mimo wielkiej i często smutnej polityki tradycja normalnego życia i dawnych zwyczajów toczy się swoim trybem. I niech tak pozostanie. Majka47

2 komentarze:

  1. No i chociaż dzieciaki zachowują się normalnie....Fajnie że nie są zainteresowane tymi bzdurami co wyczyniają politycy a bawią się,stroją,śmieją.Pozdrowionka serdeczne krystynkabaj

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja w sumie zupełnie zapomniałam o Andrzejkach:)Napisałaś, że tradycję podtrzymują najmłodsi...ale Ci najmłodsi od kogoś się uczą. Zawsze twierdzę, że wychowanie i tradycję wynosi się z domu:)
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń