31 marca 2015

Jeszcze przed Świętami...

Długi marzec o zmiennej pogodzie odpływa z deszczem, z porywistym wiatrem i chłodem. Pomyte okna ponownie zapłakane, a w ogródkach wszystkie wiosenne kwiatki zamknęły kolorowe płatki i czekają na słońce. A tak już było wiosennie!
Czytam ciekawą książkę p. Marka Wałkuskiego "Wałkowanie Ameryki". Różnic kulturowych jest co niemiara. Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne i przedstawia nam "jak to robią w Ameryce, a jak u nas". Marek Wałkuski to dziennikarz radiowej Trójki i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Książka wydana w 2012 r. lecz wiele tematów jest wspólnych z dzisiejszą rzeczywistością. Zainteresował mnie rozdział "Typowy Amerykanin"i powiedzenia "młody jak Amerykanin", "inteligentny jak Amerykanin","kraj szczęsliwych ludzi - a więc ogromna wiara w wielkość jednostki i całego kraju...
"Amerykański tygiel etniczny" jak sama nazwa wskazuje przedstawia wielonarodowość kraju i różne z tym związane problemy, m.inn. o ćwiczeniach wojskowych, posługiwaniu się różną bronią, umiejętnością czytania map itp (to w związku z powoływaniem na ćwiczenia w naszym kraju i zdziwienie tym wywołane).
Ciekawy jest rozdział pt "Raj dla bogów" - to o tolerancji. A  jak się robi prawo jazdy w Ameryce autor przedstawił aż w 11 podrozdziałach. Tak w ogóle to cała pozycja jest bardzo ciekawa, mimo, że nie jest to beletrystyka. Ostatni rozdział zatytułowany jest "Jest okej", ale nie zdradzę do czego się to odnosi. 
Zachęcam do takich ciekawych lektur w wolnym czasie świątecznym...Majka47

1 komentarz: