4 października 2013

Mknie pażdziernik...

Bardzo aktywny miesiąc ten październik. Jeszcze nie siedzimy przy kominkach i piecykach, lecz wykorzystujemy każdą chwilę. Dzieci mają  szkolne wycieczki, ogniska  integracyjne, plenerowe zajęcia. Emeryci - swoje wycieczki jedno  lub kilkudniowe. 
Dziś 4 dzień października, więc imieniny Franciszka, a tym samym wiele się słyszy i mówi o braciach mniejszych, czyli o zwierzętach i właściwym ich traktowaniu. Już wczoraj widziałam na ulicy młodego człowieka z czterema wielkimi psami zbierającego datki na dożywianie zwierząt w schroniskach. Psy były bardzo łagodne, toteż przechodzące dzieci często zatrzymywały się, próbowały "rozmawiać" z pieskami, a rodzice czasem  wspomagali datkami opisaną puszkę na datki. Zresztą - miesiąc październik został ogłoszony miesiącem dobroci dla zwierząt. Chodzi o to, aby uwrażliwić  społeczeństwo na właściwe traktowanie zwierząt i pomóc im przetrwać nadchodzącą zimę w godnych warunkach. 
 W tym miesiącu jest wiele tradycyjnych imienin - właśnie Franciszek, Teresa, Jadwiga, Urszula, Danuta i Tadeusz i jeszcze wielu innych będą świętować swój dzień. 
 14 października - tradycyjny Dzień Nauczyciela - to ładna, dawna nazwa lepiej oddaje charakter tego święta niż obecna. 
W październiku można też już zadbać o gruntowniejsze posprzątanie mieszkania, domu, przygotowanie ogrodu do zimowych miesięcy, zabezpieczenie roślin itp.   
Jest jeszcze parę innych chwil  i zdarzeń, które nas czekają w tym miesiącu, lecz niech to będzie dla nas tajemnicą.
Niech więc mknie ten urozmaicony miesiąc zostawiając nam jeszcze wiele promyków złotej polskiej jesieni.  Majka47   

2 komentarze:

  1. Październik - piękny, naznaczony melancholią miesiąc. Dzięki niemu możemy zapomnieć o czającym się listopadzie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak właśnie kojarzy się jesień, ogień w kominku, gorąca herbatka, trochę nostalgii, zadumy. Na dworku już chłodno, ale za to oczy pieszczą ciepłem kolorów te piękne krajobrazy... jak na Twoim zdjęciu. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń